W ramach tradycji, kościół Ojców Kapucynów w Łomży, położony w regionie Podlaskim, inicjował działanie swojej szopki z ruchomymi figurkami podczas uroczystej pasterki. W tym roku dość niezwykle, dołączono do niej figury przedstawiające świętą rodzinę Ulmów.

Niedzielną pasterkę z niedzieli na poniedziałek wykorzystano do uruchomienia największej szopki z ruchomymi postaciami na obszarze północno-wschodniej Polski, której domem jest łomżyński kościół Ojców Kapucynów. Konstrukcja ta została zapoczątkowana w latach 30. XX wieku i przeszła gruntowną renowację w 2007 roku.

Szopka składa się z kilkudziesięciu figurek, które ożywiają dzięki skomplikowanemu systemowi przekładni oraz małych pojazdów, odpowiedzialnych za ich poruszanie się po wyznaczonych ścieżkach. Dodatkowe mechanizmy umożliwiają postaciom ruchy głową oraz zdolność do zdejmowania czapek w geście hołdu.

Wśród licznych postaci, jakie można zaobserwować w tej szopce, znaleźć można Mieszka I, św. Wojciecha, Władysława Jagiełło, królową Jadwigę i Jana III Sobieskiego w otoczeniu husarii. Obok nich możemy podziwiać również Adama Mickiewicza czy Fryderyka Chopina. Wśród postaci współczesnych zaszczyceni byli swoją obecnością między innymi Jan Paweł II, siostra Faustyna Kowalska, ojciec Maksymilian Kolbe, Lech Wałęsa czy Czesław Miłosz.