Nastolatek, który zastrzelił ucznia swojej szkoły średniej w Łomży przy użyciu broni pneumatycznej na początku tego tygodnia, został skierowany do okręgowego ośrodka wychowawczego. Decyzję podjął sąd rodzinny 8 maja (środa) i będzie obowiązywała przez trzy miesiące. Incydent zdarzył się podczas nieobecności nauczyciela w sali lekcyjnej. Wojewoda powołał komisję dyscyplinarną do zbadania tego aspektu sprawy.

Tego samego dnia, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Łomży, Wiesława Kozikowska, poinformowała, że nieletni został wysłuchany na posiedzeniu niejawnym po czym sąd zdecydował o tymczasowym umieszczeniu go w okręgowym ośrodku wychowawczym. Dodała również, że młody człowiek ma prawo odwołać się od tej decyzji.

Decyzja o lokalizacji ośrodka, do którego zostanie przetransportowany nastolatek, zostanie podjęta przez specjalną komisję przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Oczekuje się, że decyzja ta zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni. Do tego czasu, 16-latek pozostanie w policyjnej izbie dziecka, gdzie trafił tuż po poniedziałkowym incydencie.

Umieszczenie 16-latka w ośrodku wychowawczym to tymczasowe rozwiązanie, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Właściwe postępowanie dotyczące nieletniego jeszcze się nie rozpoczęło. Po wyznaczeniu sędziego referenta zostanie ustalony termin pierwszej rozprawy przed sądem rodzinnym w Łomży. Celem procesu jest ustalenie, czy nieletni popełnił czyn karalny, jakie były jego motywy, skąd zdobył broń oraz czy wykazuje oznaki demoralizacji. Na podstawie tych ustaleń zostaną określone dalsze środki wychowawcze. Najbardziej surowym z nich jest umieszczenie w ośrodku wychowawczym na stałe.