Już jutro z okazji Dnia Bez Samochodu wszyscy mieszkańcy Łomży będą mogli skorzystać z bezpłatnego skorzystania z autobusów komunikacji miejskiej w obrębie Łomży. Dzień Bez Samochodu wieńczy trwający od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Promocja ekologii

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu trwa od 16 do 22 września, a zakończy się Dniem Bez Samochodu. Z tej okazji w Łomży będzie można skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, ale zachęcamy również do tego, by wsiąść na rower lub zrobić sobie spacer.

Dzień Bez Samochodu

Ideą dnia jest proekologia i zmniejszenie ilości spalin, które wytwarzają samochody i ma zachęcać kierowców do odstawienia samochodu przynajmniej na jeden dzień. Pierwsze tego typu projekty pojawiały się już w 1973 roku podczas kryzysu naftowego. Pierwsze Dni Bez Samochodu organizowano w Reykjaviku, Bath i La Rochelle w 1995 roku. W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzi się od 2004 roku, a od 2015 roku w kampanii bierze udział 126 polskich miast.

Jednośladem po mieście

Elektryczne hulajnogi to bardzo popularna opcja na poruszanie się po miastach. Od marca skorzystania z tego środka transportu mają mieszkańcy Łomży. Do skorzystania z hulajnogi wystarczy aplikacja w smartfonie.

Poza tym w Łomży jest także wypożyczalnia rowerów miejskich, a do dyspozycji łomżan jest ponad 130 rowerów, z czego 30 z nich to rowery elektryczne. Na terenie miasta jest rozlokowanych 15 stacji.