17 września to obchody rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka. Miasto Łomża zaprasza na uroczystości z tej okazji.

Obchody dnia pamięci osób zesłanych na Syberię

W sobotę o godzinie 14:15 zostaną złożone kwiaty pod tablicą „Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-41”, który mieści się na ulicy Sikorskiego na Miejskiej Hali Targowej, następnie uczestnicy przejdą do Pomnika Sybiraków przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie również złożą kwiaty. O 15:00 zawyją syreny alarmowe i odbędzie się Msza Święta w intencji Zesłańców Sybiru.

Dzień Sybiraka

Światowy Dzień Sybiraka to coroczne święto, które odbywa się w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Pierwszy raz odbył się w 2004 roku, a od 2013 roku ma status święta państwowego. Od 1991 roku Dzień Sybiraka był organizowany przez Związek Sybiraków, który grupuje byłych zesłańców.

Historia zesłań na Syberię

Zesłania na Syberię kojarzą nam się przede wszystkim z II Wojną Światową, ale to działo się znacznie wcześniej. Pierwsi polscy Sybiracy znaleźli się na Syberii jako jeńcy wojenni w XVII wieku. Najwięcej Polaków trafiło tam po klęsce powstania styczniowego, które trwało w latach 1863- 1864, miało tam zostać wtedy zesłanych prawie 17 tysięcy Polaków. W XX wieku ta liczba rosła, a w 1910 roku przebywało tam około 50 tysięcy Polaków.