Od 2 września mieszkańcy Łomży, którzy ukończyli 60 lat i posiadają Łomżyńską Kartę Seniora lub są objęci pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, mogą zapisywać się na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie.

Program szczepień przeciwko grypie

„Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Łomży po 60 roku życia na lata 2021 – 2022” został przyjęty w zeszłym roku przez Radę Miejską na wniosek prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Szczepienia będą odbywać się w Specjalistycznym Centrum Medyczno – Rehabilitacyjnym przy ulicy Piłsudskiego, a zapisywać się można w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego w godzinach 8-15 od najbliższego piątku.

Czy warto skorzystać ze szczepienia?

Grypa jest chorobą wirusową, którą wywołuje wirus typu A lub B. Przebieg choroby najczęściej przebiega łagodnie z kaszlem, katarem i bólami mięśniowymi, chorującym, którzy nie cierpią na inne choroby w ramach leczenia, przepisuje się leki przeciw grypowych, które są dostępne bez recepty. Osoby, u których zaobserwowano zmiany obciążeniowe układu odpornościowego oraz choroby układu oddechowego mogą być narażone na zaostrzenie choroby podstawowej.

Największym problemem podczas choroby mogą być powikłania wywołane wirusem grypy. Te powikłania to zapalenie mięśnia sercowego i zapalenia nerek, które prowadzą do niewydolności tych narządów. Najcięższą postacią zakażenia jest zapalenie opon mózgowych i sepsa.