Na początku sierpnia panie w przedziale wiekowym 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. W pierwszych dwóch dni miesiąca taka możliwość była obok Domu Pastora na ulicy Krzywe Koło, a w kolejnych dniach, czyli 3 i 4 sierpnia będzie można takie badanie wykonać w Łomżyńskim Centrum Medycznym na ulicy Kardynała Wyszyńskiego.

W ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi każdej kobiecie w wieku od 50 do 69 lat przysługuje darmowe badanie mammograficzne raz na dwa lata. Wyjątek stanowią kobiety znajdujące się w grupie ryzyka, czyli obciążone mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, lub w przypadku stwierdzenia nowotworu piersi u najbliższej rodziny, wtedy takie badanie można wykonać raz na 12 miesięcy.

Kolejna możliwość badania w przyszłym tygodniu

W przyszłą środę, tj. 10 sierpnia pojawi się kolejna okazja na bezpłatne badanie mammograficzne, na parkingu przy Kauflandzie znajdującego się na ulicy Piłsudskiego zaparkuje mammobus.

Najczęściej diagnozowany nowotwór

Według Światowej Organizacji Zdrowia rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem. Każdego roku o chorobie dowiaduje się 12 procent kobiet na świecie. W Polsce tę chorobę diagnozuje się rocznie u około 20 tysięcy kobiet. Dzięki regularnym badaniom nowotwór można wykryć na wczesnym etapie, a to zwiększa szansę na wyleczenie.