24 lipca w Piątnicy znajdującej się w powiecie łomżyńskim, odbędzie FORToMANIA 2. To historyczne wydarzenie upamiętni 102. rocznicę bitwy o fort w Piątnicy, która miała miejsce podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Atrakcje na rocznicę bitwy

O godzinie 13 na terenie Fortu III w Piątnicy rozpocznie się inscenizacja bitwy w wykonaniu grupy „Szare Szeregi”, ale oprócz tego widowiska, czekają na nas inne atrakcje. Godzinę po rekonstrukcji bitwy będzie oficjalne otwarcie Pikniku Fortecznego, a w jego trwania odbędą się koncerty, pokazy pojazdów historycznych i musztry wojskowej czy wystawa sprzętu wojskowego WOT, do dyspozycji dzieci będzie strefa zabaw.

Swoją premierę będzie miała gra terenowa „Gra o cud nad Narwią – Forty 1920”, która będzie nawiązywać do Twierdzy Łomża i walk polsko-bolszewickich z 1920 roku. Za zakończenie pikniku najlepsi gracze otrzymają nagrody.

Piknik będzie połączony z Podlaską Oktawą Kultur, w której ramach wystąpi słowacki zespół folklorystyczny Chemlon oraz z FolkPiknikiem, który zajmie się promocją działań przeciwko problemom z alkoholem, narkotykami oraz przemocy rodzinnej.

Bitwa polsko-bolszewicka

Forty w Piątnicy są fragmentem umocnień Twierdzy Łomża i były miejscem bitwy, będącej obroną Łomży. Od 28 lipca do 2 sierpnia 1920 roku 700 żołnierzy dowodzonych przez kapitana Mariana Raganowicza, których wspierali mieszkańcy Łomży i okolicznych wsi stawiło czoła 12 sowieckich dywizji. Ten „Cud nad Narwią” powstrzymał Armię Czerwoną przed dalszym przemarszem na zachód Europy.