Już niedługo czeka nas kolejna rewolucja w systemie kas fiskalnych. Nie tak dawno wiele grup podatkowych musiało wymienić starą kasę fiskalną na kasę online. Zakup nowej kasy co prawda był częściowo zwracana, ale nie było to nawet 50% rzeczywistej ceny kasy online. Tym razem zapowiedziano, że wszyscy właściciele kas fiskalnych online, będą musieli do 1 lipca 2022 roku, zintegrować swoją kasę fiskalną z terminalem płatniczym.

Czy zmiana dotyczy wszystkich?

Na chwilę obecną mówi się wyłącznie o kasach fiskalnych Online, które mają połączenie z Centralnym Repozytorium Kas. Nadal istnieje wiele grup podatkowych, które nie korzystają z kas online. Dlaczego? Ponieważ nie mają takiego obowiązku. Są to między innymi sklepy odzieżowe czy spożywcze. Wszyscy podatnicy, którzy mają kasę online, będą musieli zaopatrzyć się w terminal do płatności bezgotówkowych.

Co jeśli mam już terminal?

Zmiana w przepisach mówi jasno, że terminal musi być spięty z kasą, a wiele przedsiębiorstw korzysta z terminali działających niezależnie od kasy fiskalnej. Jeśli posiadasz już terminal płatniczy oraz kasę online to dowiedz się w firmie, z którą podpisywałeś umowę, czy jest on spięty z kasą fiskalną. Jeśli nie jest, to zgłoś takie zapotrzebowanie. W niektórych przypadkach będzie istniała potrzeba wymiany całego urządzenia. Nie warto więc czekać na ostatnią chwilę.

Co jeśli nie zdążę załatwić terminala?

Cała procedura od podpisania umowy do instalacji terminala nie powinna zająć dłużej niż 7-14 dni. Dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Zarówno producenci terminali jak i firmy montujące je u klientów, mogą mieć ręce pełne roboty. Wówczas czas instalacji może się znacznie wydłużyć.

Jeśli podatnik nie spełni obowiązku i nie połączy terminala do kasy fiskalnej online, może narazić się na 5 tysięcy zł kary. Kara ta wynika z art. 111 ust. 6 kb ustawy o VAT

Co z gotówką?

Ustawa wprowadzająca zmiany w systemie płatniczym nie ma wyeliminować pieniędzy z obiegu. Ma jedynie dać możliwość swobodnego wyboru między płaceniem za transakcje w formie cyfrowej. Można użyć do tego celu telefonu, BLIKA czy karty płatniczej lub tradycyjnego środka płatniczego — czyli gotówki. W Polsce płatności elektroniczne zyskały wielką popularność, ale wiele osób nadal chętniej korzysta z pieniądza w formie tradycyjnej. W wielu miejscach w Łomży nadal nie można zapłacić kartą, co czasami mocno utrudnia finalizowanie zakupów. Wielu, szczególnie młodych ludzi nie nosi przy sobie gotówki i są bardzo przyzwyczajeni do płatności elektronicznych. Wprowadzone zmiany na pewno przypadną do gustu szczególnie im.