W Lesie Przestrzelskim, który nazywany jest również „lasem śmierci”, dokonano kolejnego strasznego znaleziska. Stowarzyszenia Wizna 1939 w lesie w okolicach miejscowości Jedwabne odkryło szczątki dziewięciu osób.

Niemieckie zbrodnie w lesie

W okolicach Jedwabnego znaleziono zwłoki dziewięciu osób, które zostały zamordowane przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. To nie pierwsze takie odkrycie w „lesie śmierci”, a z badań wynika, że może się tam znajdować około czterdziestu zbiorowych mogił. Las Przestrzelski był miejscem, w którym dokonywano egzekucji osób zatrzymanych w areszcie w Jedwabnem oraz okolicznych wioskach. Znajduje się tam krzyż z napisem „Tu spoczywają w Bogu nasi Rodzice, polegli z rąk niemieckiego okupanta dnia 2.08.1943 roku”.

Las Giełczański

To niestety niejedyny taki las w okolicach Łomży. W Lesie Giełczyńskim w czasie okupacji niemieckiej dokonywano masowych egzekucji. Tutaj zginęło dwanaście tysięcy osób. W 1944 roku Niemcy próbowali zatrzeć ślady swoich zbrodni i masowo palili zwłoki i zostało jedynie 146 ciał ofiar, których nie udało się zidentyfikować, a które zostały ekshumowane przez Polski Czerwony Krzyż w 1958 roku.