Minęły już 3 tygodnie odkąd w Ukrainie trwa wojna i ogromna ilość ludzi szuka schronienia w naszym kraju. Polacy nie zwalniają tempa i wciąż starają się pomagać jak najbardziej się da. Wsparcie dla uciekających przed wojną ludzi jest ogromne. Pomagać można na wiele różnych sposobów. Od robienia kanapek i rozdawania ich w punktach dla uchodźców, przez wsparcie finansowe, aż do wzięcia pod swój dach, potrzebujących ludzi. Sprawdźmy jak można pomóc w Łomży.

Pomoc dla Ukrainy

Władze Miasta zdecydowały się uruchomić specjalny adres mailowy, pod którym możecie zgłaszać chęć pomocy. To właśnie tam otrzymacie wszystkie niezbędne informacje na temat najbardziej potrzebnych produktów i aktualnych potrzeb. Jeśli planujecie wybrać się na zakupy, żeby przekazać rzeczy Ukraińcom to najlepiej wcześniej zapytać się czego brakuje i na co jest największe zapotrzebowanie. 

Wolontariat

Najlepszą rzeczą, jaką możecie zrobić, żeby pomóc, to wolontariat. Najbardziej potrzebni są ludzie, którzy znają język ukraiński i mogą pomagać w tłumaczeniach. Dodatkowo na wagę złota jest pomoc prawna, transportowa, wsparcie psychologiczne oraz opieka nad dziećmi. Jeśli tylko macie trochę czasu i możecie poświęcić go na wolontariat to koniecznie napiszcie na adres mailowy pomoc dla Ukrainy.

Darowizny

W Łomży uruchomiony został Punkt Pomocy Humanitarnej, w którym uchodźcy znajdą przede wszystkim ubrania. Potrzebne produkty możecie przynosić na ul. Bernatowicza 6. Wolontariusze na miejscu z chęcią przyjmą kapcie, ubrania ciążowe, męskie dresy i koszulki oraz wiosenne obuwie. Pamiętajcie, żeby nie przynosić ubrań w złym stanie, których po prostu chcecie się pozbyć. Powinny być one nowe, albo w bardzo dobrym stanie i koniecznie oznaczcie na nich rozmiar i typ. Możecie przywozić rzeczy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00.

Wszystkie inne produkty, jak leki, opatrunki, śpiwory, koce, latarki i bieliznę możecie przynosić do punktu przy ul. Akademickiej 1. Punkt czynny jest 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00, a w weekendy 8:00-14:00.