Wczoraj tj. 17 sierpnia, minął termin na składanie ofert w związku z przetargiem na dwa dwunasto metrowe elektrobusy, wraz ze stacją ładującą.

 Jakie są wymagania w związku z elektrobusami?

Mają być to autobusy jednoczłonowe, mieszczące 70 pasażerów, w tym 20 miejsc siedzących. Wymagany jest silnik o minimalnej mocy 160 kW, oraz zasięg 140 kilometrów. Ponadto pojazdy te powinny mieć wbudowane gniazda USB, wyświetlacze LCD i LED, nagłośnienie oraz monitoring. Minimalna pojemność akumulatorów powinna wynosić 160 kWh. Są też wymagania odnośnie układu drzwi.

Jeśli chodzi o stanowiska do ładowania, to będą dwa, które  będą czerpać moc z jednej ładowarki – 80 kW, czyli 40 kW na jedno stanowisko ładowania.

Jakie firmy zgłosiły się do przetargu?

Cztery firmy, zgłosiły się jeśli chodzi o infrastrukturę do ładowania. Niestety wszystkie kwoty podane przez te firmy, są o wiele wyższe niż przewiduje to budżet. Mianowicie budżet to: 350 tysięcy złotych. Najniższą kwotę zaproponowała firma Zeus z Warszawy, ich propozycja cenowa to 1, 277 mln złotych.

Jeśli chodzi o autobusy, to zgłosiły się trzy firmy. Budżet na tę część przetargu wynosi 5,9 miliona złotych brutto. Wśród trzech firm jedna zmieści się w budżecie, to firma Busnex Poland, reprezentujący chińską firmę Yutong. Ich cena to 5,661 miliona złotych brutto.

Cena jednak nie jest tu jedynym wyznacznikiem, ponieważ będą brane pd uwagę także inne cechy oraz walory pojazdu.