Trzy dni temu, na oficjalnej stronie Ministerstwa Cyfryzacji pojawił się nowy dokument pt. „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”. Raport ten jest rezultatem analizy danych zgromadzonych na stronie rządowej i przedstawia aktualny obraz dostępności internetu szerokopasmowego w różnych samorządach na terenie Polski. Interesująco prezentuje się sytuacja w naszym regionie.

Raport „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” to unikatowa publikacja, która zawiera szczegółowe informacje o dostępności sieci internetowej dla każdej jednostki samorządu terytorialnego (JST). Dane prezentowane są z podziałem na poszczególne JST, a najnowsze z nich pochodzą z końca trzeciego kwartału 2024 r. Informacje te zostały zebrane za pomocą portalu rządowego, który dostarcza informacji o zasięgu stacjonarnego internetu szerokopasmowego dla dowolnie wybranego adresu w Polsce.

W ramach publikacji oprócz głównego raportu obejmującego całą Polskę, ukazało się także 16 oddzielnych raportów, po jednym dla każdego z województw. Publikacja ta jest cennym źródłem informacji dla lokalnych samorządowców oraz przedsiębiorców, bowiem dostarcza danych na temat tzw. białych plam, czyli miejsc, które nie są objęte zasięgiem sieci internetowej o przepustowości minimum 30 Mb/s.

Zgodnie z danymi z końca września 2024 r., w Polsce jest 9 059 048 punktów adresowych. Spośród nich, stacjonarny dostęp do usług internetowych szerokopasmowych posiadało 7 534 460 punktów, co wynosi 83% ogółu punktów adresowych. Tymczasem pozostałe 1 524 588 punktów adresowych nie miało takiego dostępu.

W kontekście naszego województwa sytuacja prezentuje się następująco: na koniec września 2024 roku, spośród 311 144 punktów adresowych, dostęp do stacjonarnego internetu szerokopasmowego posiadało tylko 240 298 punktów. Oznacza to, że aż 23% punktów adresowych na terenie naszego województwa nie miało dostępu do stacjonarnego internetu.